Kiedy instalacja gazowa w samochodzie może okazać się niemożliwa?

Postęp technologiczny w dziedzinie systemów gazowych umożliwił adaptację LPG do prawie każdego modelu samochodu. Niemniej jednak, ze względu na skomplikowane układy zasilania pojazdów i kontrolę nad wtryskiem paliwa, niektórzy producenci mogą nie zezwalać na instalację takich systemów. W wielu przypadkach decyzja o niemożności instalacji sprowadza się do zaleceń instalatora lub specyfikacji producenta systemu gazowego. Należy pamiętać, że proces dostosowania pojazdu do pracy na gaz może być czasochłonny, często trwający nawet miesiąc.

Do niedawna problemem było ustalenie, czy system LPG może efektywnie współpracować z silnikami o bezpośrednim wtrysku benzyny. Obecnie jednak te kwestie zazwyczaj nie stanowią bariery dla konwersji pojazdu na gaz. Co zatem może zatrzymać Cię dzisiaj przed zaadaptowaniem samochodu na LPG?

Wyjątki w technologii wtrysku

Nowoczesne silniki, które jednocześnie wtryskują benzynę do kolektora dolotowego oraz bezpośrednio do komory spalania, mogą sprawiać problemy. Dotyczy to m.in.  niektórych silników Volkswagena z serii TSI i TFSI.

Kompromisy związane z wtryskiwaczami piezoelektrycznymi

W przypadku silników benzynowych z wtryskiwaczami piezoelektrycznymi, integracja z systemami LPG może być utrudniona. Jest to szczególnie widoczne w przypadku niektórych modeli Mercedesa i BMW, gdzie synchronizacja systemu gazowego z benzynowym może nie być możliwa.

Maksymalne obciążenie silnika a instalacja LPG

Montaż systemu gazowego na silniku pracującym na granicy jego możliwości obciążeniowych jest ryzykowny, i renomowane warsztaty montażowe zazwyczaj unikają takich praktyk.

Jak sprawdzić, czy mój samochód nadaje się do adaptacji na LPG?

Mimo, że technologie wtrysku paliwa, zarówno pośredniego jak i bezpośredniego, mogą wydawać się kompatybilne z LPG, nie zawsze jest to regułą. Różnorodność konstrukcji silników stosowanych przez producentów może wpływać na możliwość instalacji. W niektórych pojazdach równocześnie zastosowano wtryski elektromagnetyczne oraz piezoelektryczne.

Aby upewnić się, że instalacja LPG w Twoim pojeździe jest możliwa, najlepiej jest odwiedzić doświadczony warsztat, jak WIŚNIEWSKI AUTO SYSTEM. Specjaliści przeprowadzą szczegółową analizę Twojego pojazdu, by ocenić czy instalacja jest możliwa i czy stanowi wartościową inwestycję. Wybierz nasz serwis, specjalizujący się w montażu i obsłudze systemów LPG, który oferuje również analizę symulacji przepływu i napięć. Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszych kompleksowych usług!