Sprężarka klimatyzacji nie działa, czyli częsta usterka po zimie

Czy Twoja klimatyzacja odmawia posłuszeństwa po zimowym okresie? To typowy problem, na który narzeka wielu kierowców! Wraz z nadejściem cieplejszych dni, delikatne promienie wiosennego słońca mogą szybko zwiększyć temperaturę wewnątrz samochodu. Uruchomienie klimatyzacji, która nie była używana przez kilka miesięcy, często kończy się jednak niepowodzeniem.

Główną przyczyną takiej sytuacji może być awaria sprężarki klimatyzacji, a jej naprawa jest z reguły dość kosztowna. Aby dowiedzieć się więcej o potencjalnych przyczynach problemów z klimatyzacją i sposobach ich zapobiegania, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem!

Jaką rolę pełni sprężarka w systemie klimatyzacji?

Sprężarka, zwana także kompresorem, stanowi kluczowy element systemu klimatyzacji i jednocześnie jest jednym z najdroższych jego komponentów. Jej zadaniem jest pobieranie i sprężanie czynnika chłodniczego, który w stanie gazowym jest zasysany z parownika, a następnie, po sprężeniu, kierowany do skraplacza. Ciekawostką jest, że kompresor ma również za zadanie smarowanie całego układu, ponieważ transportowany czynnik chłodniczy pełni rolę nośnika oleju.

Znaki ostrzegawcze

  • Gdy klimatyzacja nagle przestaje działać lub jej włączenie towarzyszy nietypowym dźwiękom, może to wskazywać na problemy ze sprężarką
  • Alarmującym sygnałem jest również zmniejszona efektywność chłodzenia, co może być spowodowane niedostateczną ilością czynnika roboczego. W obliczu takich objawów zaleca się niezwłoczne zgłoszenie się do sprawdzonego serwisu -WIŚNIEWSKI AUTO SYSTEM
  • Uszkodzenie kompresora może pociągnąć za sobą problemy z innymi elementami systemu klimatyzacji. Zatarcie kompresora powoduje, że teflon z jego wnętrza przedostaje się do reszty układu, co znacznie utrudnia jego usunięcie i może doprowadzić do uszkodzenia nowego kompresora po wymianie

Przyczyny uszkodzenia sprężarki

Za awarię sprężarki często odpowiada zbyt niska ilość czynnika chłodniczego, co skutkuje niewystarczającym smarowaniem. Problemy mogą także wynikać z rzadkiego używania klimatyzacji, co staje się widoczne szczególnie na początku wiosny. Do awarii kompresora przyczyniają się również zanieczyszczenia obecne w układzie, takie jak drobinki metalu powstałe w wyniku eksploatacji. Ponadto, problem może pogłębiać nieprawidłowa ilość dodawanego oleju lub kontrastu przez niektórych mechaników, a to z kolei obniża efektywność smarowania. Dlatego kluczowe jest korzystanie z usług certyfikowanych warsztatów, jak WIŚNIEWSKI AUTO SYSTEM.

Nowa czy odnowiona sprężarka?

W przypadku poważnej awarii kompresora właściciel pojazdu musi podjąć decyzję o wymianie na nową lub regenerowaną część. Regenerowany kompresor może być dobrym wyborem, pod warunkiem, że usługa jest wykonywana przez zaufany zakład. Przed dokonaniem wyboru warto zbadać opinie o firmie oraz zapytać o gwarancję na części – im dłuższa, tym lepsza. Najbezpieczniejszą opcją jest jednak zakup fabrycznie nowej części, chociaż wiąże się to z wyższymi kosztami.

Pamiętaj, że regularna konserwacja i dbałość o każdy element systemu klimatyzacji, od sprężarki po czynnik chłodzący, mogą znacząco przedłużyć żywotność twojego pojazdu. Inwestując w profilaktykę, oszczędzasz nie tylko pieniądze, które mogłyby zostać wydane na kosztowne naprawy, ale również zabezpieczasz się przed potencjalnym dyskomfortem związanym z niesprawną klimatyzacją w najmniej oczekiwanych momentach.